Forum  Strona Główna
"Gdzie topory, miecze, łuki, tam Biskupin, Żnin, Pałuki"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mirosław Kaźmiyrz Binkowski, nasz "Pałucki Kolberg"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leo




Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mazowsze (banita)

PostWysłany: Czw 4:50, 19 Lis 2015    Temat postu: Mirosław Kaźmiyrz Binkowski, nasz "Pałucki Kolberg"

Mirka pamiętam już od grubo ponad pół wieku. Znać się osobiście nie znaliśmy bo kiedy ja miałem lat naście, on był pacholęciem w wieku lat kilku i moje zadawanie się z takim smarkaczem poczytywałbym sobie za dyshonor. Jednak działo się to w Żninie, miasteczku naonczas kilkutysięcznym, gdzie przynajmniej z widzenia znali się wszyscy.

Po latach, kiedy znalazłem założoną przez Mirka stronę www poświęconą Pałukom, a potem wymienialiśmy się uwagami na żnińskim forum założonym przez Jarka, przypomniałem sobie, że z nazwiskiem Binkowski kojarzę pewną rodzinę z ulicy Szkolnej. Okazało się, że zapamiętane przeze mnie pacholę o kręconych lokach to był właśnie Mirek. Dziś jesteśmy obaj w wieku, kiedy tych kilka lat różnicy nie stanowi już pokoleniowej przepaści.

Z umiarkowanym zainteresowaniem, ale i z niekłamaną przyjemnością przyglądam się jego działalności w sieci. Obaj bowiem cierpimy na tę samą dolegliwość. Mam na myśli zwariowaną miłość do naszego rodzinnego Żnina i do całych Pałuk, a trzeba dodać, że jest to choroba nieuleczalna. Ja jako technokrata lubię operować namacalnymi realiami, stąd moje preferencje do promowania Pałuk za pomocą obrazu fotograficznego oraz słownych opisów najciekawszych miejsc. Mirek z kolei, jako filolog z wykształcenia, obraca się w sferze pałuckiej gwary, którą upodobał sobie szczególnie. Ponieważ jest to gwara ginąca, nie waham się porównać jego dzieła do pracy słynnego poprzednika i nazywam Mirka "Pałuckim Kolbergiem".

"Słownik gwary pałuckiej" autorstwa Mirka należy do kanonu etnograficznych opracowań dla tego regionu, a nie jest to jego jedyne dziełko. Już wiele lat temu znalazłem jego stronę internetową poświęconą Pałukom i przez pewien czas udzielałem się tam w formie komentarzy. Później Mirek dołączył do zacnego grona na forum www.znin.fora.pl i tu w kilka osób wymienialiśmy się przypominaniem pałuckich wyrażeń gwarowych zapamiętanych z dzieciństwa. To forum nadal jest gotowe do działania na nim, tylko od kilku lat jest "uśpione". Warto byłoby je obudzić. Dlaczego? Proponuję zajrzeć na jego łamy i zwrócić uwagę na bardzo poszerzone bogactwo pałuckiej tematyki. Szkoda byłoby przykryć to zasłoną niepamięci.

Piszę o tym dlatego, że Mirek kilka dni temu utworzył na facebooku grupę, której tematem jest właśnie gwara pałucka [link widoczny dla zalogowanych] Ten profil, co z przykrością twierdzę, skazany jest na szybkie "wystrzelanie amunicji". Jego zawężenie tematyczne będzie tego przyczyną. Zaproszonych do grupy jest ponad 40 osób. Być może uda się dobrać jeszcze drugie tyle... i co dalej? Przecież ten słownik wydany drukiem kilka lat temu zawiera już takie bogactwo wyrażeń, że coś nowego (czyli starego) trudno będzie sobie przypomnieć. Obracanie się zaś w kręgu słownikowych zasobów będzie działaniem wtórnym wobec dotychczasowych dokonań Mirka czyli jego stron www oraz samego słownika. Zresztą już po trzech dniach od uruchomienia nowej grupy widoczna jest "zadyszka" i brak nowych wpisów, a w tych pierwszych dniach wypowiedziało się zaledwie kilka osób.

Mirku, chapeau bas za to, co zrobiłeś dotychczas, ale proponuję jednak poszerzyć formułę do tematyki omawiającej Pałuki we wszelkich aspektach. Można to robić zarówno na łamach tej nowo utworzonej grupy, jak i na tym forum www.znin.fora.pl które nie wymaga żadnej ingerencji. Czytać może każdy, a pisać również każdy jedynie pod warunkiem zarejestrowania się jako użytkownik.

Zapraszam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez leo dnia Czw 5:03, 19 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin